czwartek, 17 lipca 2014


Forum

W zasadzie nie ma problemów z definicją. Ogólnie rzecz ujmując „forum” definiowane jest jako „przeniesiona do form www forma grup dyskusyjnych”. Struktura ta ma służyć do wymiany informacji i poglądów między osobami o podobnych zainteresowaniach przy użyciu przeglądarki internetowej[i].

A jaka jest rzeczywistość?

Na forum jest kilka kategorii „uczestników”. Jak są definiowani owi uczestnicy zależy od woli właściciela – na zasadzie „dziel i rządź”. Na niektórych forach status determinuje czas obecności i aktywności. Na innych ilość i częstotliwość udzielanej pomocy. Na jeszcze innych rekomendacja użytkowników. Ogólnie rzecz ujmując aby przejść z poziomu „uczestnika” do poziomu „użytkownika” należy spełnić jakieś kryteria. Jakie są to kryteria zależy od właściciela forum.  Osoby stosujące odpowiednie socjotechniki mogą w krótkim czasie stać się „bożyszczami tłumu” i de facto zawiadować tym co dzieje się na forum.

Osobną kategorią userów są moderatorzy. To bardzo ciekawa grupa uczestników forum. Mają spore uprawnienia, mogą przydzielać ostrzeżenia, przenosić tematy, wątki i posty. Maja tą wadę, że prawie nigdy nie robią tego do czego zostali powołani – to znaczy nie moderują dyskusji, ponieważ w niej nie uczestniczą. Jak już się ockną z letargu „władców”, przydzielają „wstążki” według własnego widzimisię, żeby nie powiedzieć - na oślep. Co gorsza potrafią być "zblatowani" co w zasadzie uniemożliwia im pełnienie funkcji do, której zostali powołani. 

Najgorsze w tym wszystkim jest to, że właściciel ma możliwość wycinania wątków, tematów, postów. W ten sposób manipuluje rzeczywistością oraz tym co dzieje się na forum. Odwoływanie się od decyzji moderatora jest bez sensu – ten co przydzielił funkcje nie będzie karał swoich podwładnych, koło się zamyka.

Skutek jest taki, że niezależnie od opinii użytkowników oraz ich intencji – forum prezentuje to czego oczkuje właściciel a nie to co chciałaby wyrazić dana grupa. Taki stan rzeczy jest szczególnie groźny w przypadku for rozpoznawalnych. Nagminne jest traktowanie for jako platformy sprzedażowej oraz miejsca służącego reklamie i promocji towarów i usług przy wykorzystaniu danych i wizerunków oraz wypowiedzi forumowiczów - oczywiście nie pytając ich o zgodę

W ramach Rzeczypospolitej Polskiej fora internetowe są prywatnym folwarkiem ich właścicieli, zarządzanym przez grupę najemników.

Porównajcie tą rzeczywistość z przytoczoną we wstępie definicją. Jak ma się forum do definicji forum?

W tym stanie rzeczy chyba najrozsądniejsze będzie zakładanie blogów i umożliwianie wzajemnej komunikacji do czego szczerze zachęcam

Pozdrawiam

Aleksander



[i] Opracowano za Wikipedią